Krynica Morska dzisiaj
Obszar Krynicy Morskiej znajduje się na cennym przyrodniczo terenie wpisanym w obszar Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana" i Bałtyckiego Systemu Obszarów Chronionych HELCOM MPA, dodatkowo teren gminy Krynica Morska należy do specjalnego specjalny obszar ochrony siedlisk Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana, oraz obszarem specjalnej ochrony ptaków Zalew Wiślany. Na terenie Gminy w dzielnicy Przebrno znajduje się rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej.
Z miejsc wartych odwiedzenia warto odwiedzić latarnię morską z której roztacza się fantastyczny widok na całą mierzeję wiślaną oraz punkt widokowy "Wielbłądzi Garb" zlokalizowany po prawej stronie jadąc drogą numer 501 w stronę dzielnicy Krynicy Morskiej - Piaski - droga w stronę granicy z obwodem kaliningradzkim - jest to najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej (49,5 m n.p.m.); jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Krynica Morska jest z jednym z najmniej zaludnionych (zameldowanie) miast w Polsce - dane z 2019 roku- 1302 mieszkańców, o powierzchni 116,0 km².
W Krynicy Morskiej funkcjonują:
- Urząd Miasta
- Placówka Straży Granicznej
- Posterunek Policji
- Ośrodek zdrowia (w sezonie letnim Pogotowie Ratunkowe)
- Ochotnicza Straż Pożarna
- Port pasażerski wraz z mariną żeglarską zlokalizowany nad Zalewem Wiślanym (rejsy pasażerskie do Frobmorka, Tolkmicka i Elbląga)
- Aquapark zlokalizowany przy hotelu Continental